Potrebujete poradiť? Po - Pia od 8:00 do 18:00 / 0910 558 202 alebo nostop na email info@inteza.sk

Ako na Záclony a závesy v skratke.

Koľko má mať záclona na šírku?

Službu vám urobí iba vtedy, ak je pekne nariasená. Ideálne riasenie je v pomere 1 : 2. Ak teda chcete záclonu na celú šírku okna, prípadne steny, potrebujete dvojnásobok.

Napríklad na okno široké 2 metre budete potrebovať 4 metre záclony. Výborným pomocníkom pre rovnomerné nariasenie a pravidelné zvlnenie je tzv. riasiaca páska. Nezabudnite si ju ale dokúpiť, nebýva totiž súčasťou záclon.

Pokiaľ nekupujete hotový kus a bude potrebné aj bočné obšitie, myslite na cca 8 cm rezervu, z každej strany 4 cm. Niektoré druhy textílií sa zvyknú praním zbehnúť, preto je dobré rátať s rezervou. A to nielen zo šírky, ale aj na výšku.

Ako merať výšku?

Výška záclon býva daná, z nej sa potom zvykne skracovať, a to z hornej časti. Niektoré typy záclon majú kvôli peknému vypnutiu v spodnom okraji zašité oceľové lanko.

Zvážte si, či preferujete záclonu na plnú svetlú výšku alebo len po parapetu. Pokiaľ budete záclonu vešať na háčiky, výšku merajte od spodnej hrany závesného systému, teda koľajničky, až po zem, prípadne pod okraj hrany parapety.

Ak budú záclony visieť na krúžkoch so štipcami, výšku záclon treba merať od spodnej hrany krúžku až po zem alebo 10 cm pod parapetnú dosku. Ak máte kruhy v záclone navlečené na garnižu, merajte výšku záclon od vrchnej hrany garniže až po zem, pri krátkych záclonách 10 cm pod parapetnú dosku. 

Záclona po zem opticky pekne predĺži miestnosť. Ak chcete, aby na zemi doslova "ležala", odporúča sa pridať 5–10 cm k celkovej dĺžke. Musíte ale rátať s častejšou starostlivosťou – zvírený prach (obzvlášť pri podlahovom vykurovaní) sa bude zachytávať na okraji záclony. Ak sa záclona nemá dotýkať podlahy, odporúčaná výška je 3 cm od podlahy. 

Ako sa o záclony starať?

  • Pravidelne ich perte, aspoň 2-krát do roka.
  • Môžete ich prať ručne alebo v práčke.
  • Pri praní v práčke zvoľte špeciálny program pre jemné tkaniny.
  • Proti poškodeniu záclony sa osvedčili špeciálne vrecká, do ktorých záclonu poskladáte.
  • Základom je nízka teplota (ideálne 30 °C) a čo najnižšie otáčky pri odstreďovaní – stačí im 400 otáčok za minútu.
  • Ak chcete, aby vyzerali aj po rokoch používania žiarivo čisto, môžete pri praní použiť špeciálny bieliaci prášok na záclony.
  • Osvedčená je aj jedlá sóda alebo prášok do pečiva.
  • Na škvrny môžete okrem špeciálnych prostriedkov využiť aj kašičku zo sódy a vody, ktorú aplikujete priamo na postihnuté miesto.
  • Aviváž záclonu nádherne prevonia.

Záclony ani závesy do sušičky nepatria! Pokojne ich zaveste rovno po vypraní. Nádherne sa váhou vyrovnajú a pekne miestnosť osviežia. 

Záznamy neboli nájdené...